Ganik Şekerleme Lokum Tahin Helva Reçel Tahin Pekmez Kakaolu Fındık Kreması Kuşburnu MarmelatıSık Sorulan Sorular

Pekmezde tortu olması bozulma sebebi midir?

Pekmez yapısında üzümden gelen tartarik asit bulundurmaktadır. Bu madde üzümün doğal olarak yapısında bulunmaktadır. Ve tartarik asitin özelliğinden dolayı, tartarik asit soğutulursa kristalleşir. Burdan hareketle pekmez aşırı miktarda soğuğa maruz kalırsa, bünyesindeki tartarik asit kristalleşeceğinden dolayı pekmezde bir tortu oluşabilmektedir. Bu tortu da yine pekmezin doğal olrak bünyesinde bulunan tartarik asitle alakalıdır. Ve tekrar kaynamış su içerisinde, kendi kabıyla bekletilirse çözünecek ve eski halini alacaktır. Kesinlikle bozulma sebebi değildir.

Ganik Pekmez’de kristal toz şeker var mıdır?

Ganik Pekmez'de kesinlikle kristal toz şeker ve ticari glikoz yoktur. Kodekse göre pekmezde şeker oranı %1 in altında olmalıdır. Ki bu değer üzüm kendisinin sahip olduğu şekerden gelmektedir. Herkesin bildiği gibi üzüm bünyesinde doğal olarak glikoz barındırmaktadır.

Tahin'deki yağın yüzeye çıkması bozulma sebebi midir?

Tahin %100 doğal bir üründür. Ve sadece kavrulmuş susamın özel taşlarda çekilmesi ile elde edilir. Herhangi bir katkı olmadan... Bununla birlikte doğallığını bozmadan üretim evrelerinden geçirdiğimiz zaman, tahin içerisinde bulunan susamın posası ve yağı zamanla ayrışır ve yağ yukarı çıkarı çıkar. Ama bu kesinlikle bozulma göstergesi değildir. Bir kaşık vasıtasıyla karıştırılarak tüketilebilir.

Tahin Helvasının kalitesini ne belirler?

Tahin helvasının kalitesini; susamın cinsi, kullanılan tahin,kullanılan şeker ve seçilen yoğurma tekniği belirler. Şöyleki; kaliteli susam taneleri elbetteki kaliteli tahin üretilmesine sebeb olacağından öncelikle susam çok önemlidir. Daha sonra katkısız doğal olarak üretilecek tahin kaliteyi direk olarak etkiler. Az kullanılan tahin helvanın tadında, yapısında değişiklikler oluşmasına sebep olacaktır. Helvanın yumuşak olabilmesi için tahin miktarının az olmaması lazımdır.

Tahinin ham maddesi nedir? Ve tahin nasıl yapılır?

Tahinin ham maddesi susamdır. Tahin özenle seçilmiş susam tanelerinin su tavlanması yani su yardımıyla susam tanesinin kabuğunun yumuşaması ve şişmesi sağlanır. Daha sonra kabuk soyma makinesi ile susam tanelerinin kabuğu soyulur. Kabukla susam tanesini birbirinden ayırmak için ise tuz havuzları kullanılır. Tuz yoğunluğundan susam kabukları dibe çöker, taneler ise su üzerinde kalır. Daha sonra alınan susam taneleri yıkanarak tuzdan arındırılırlar. Ve kavurma işlemine tabi tutulurlar, tahinin doğal rengi de yine bu kavurma sayesinde elde edilir. Kavrulan susam değirmenlerde ezilerek artık tahin adını alır.

Tahin ve Helvanın beslenme açısından önemi nedir?

Susamın zengin besin içeriği tahine ve helvaya beslenme açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.

100 gr helvada minimum 10 gr protein (tavsiye edilen günlük miktarın %25'i) ; 255 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %32'si), 400 mg fosfor (günlük ihtiyacın %50), 2.4 mg Vitamin E (günlük ihtiyacın %24'ü) bulunurken; 100 gr tahinde 17 gr protein (tavsiye edilen günlük miktarın %34'ü) 426 mg kalsiyum (sütteki kalsiyumun 3 katı ve tavsiye edilen günlük miktarın %53'ü) ve 732 mg fosfor (günlük ihtiyacın %91'i) 4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %40'ı)vardır.

Ayrıca susamın omega 3 yağınca da zengin olması kalp sağlığına önemli faydalar sağlamaktadır. Enerji içeriğinin yüksek oluşu (500 kcal/100gr helva ve 595kcal/100gr tahin) gelişme çağındaki çocuklar, sporcular ve ağır işte çalışanlar için özellikle tercih edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.